Zamówienia publiczne / realizacja zadań publicznych w kontekście ustawy o zapewnianiu dostępności.
W skrócie:
- konieczność określenia w treści umowy (na realizację/powierzenie zadań lub umowy dotyczącej realizacji zmówienia publicznego) warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami (art. 4 ust. 3 i art. 5 ust. 2 UZD),
- obowiązuje od 6 września 2021 (art. 73 ust. 3 UZD),
- szczegóły poniżej.
Co mówi ustawa
W przypadku zlecania lub powierzania, na podstawie umowy, realizacji zadań publicznych finansowanych z udziałem środków publicznych lub udzielania zamówień publicznych podmiotom innym niż podmioty publiczne, podmiot publiczny jest obowiązany do określenia w treści umowy warunków służących zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie tych zadań publicznych lub zamówień publicznych, z uwzględnieniem minimalnych wymagań, o których mowa w art. 6 UZD.
Zapewnienie dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w ramach umowy, o której mowa wyżej następuje, o ile jest to możliwe, z uwzględnieniem uniwersalnego projektowania.
Podmiot, który realizuje, na podstawie umowy zawartej z podmiotem publicznym, zadanie finansowane z udziałem środków publicznych, jest obowiązany do zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie określonym w tej umowie.
art. 4 ust. 3 i 4, art. 5 ust. 2 UZD