Strona internetowa powinna zostać tak przygotowana, aby możliwe było korzystanie ze strony za pomocą klawiatury (bez używania myszki) - każdy element aktywny strony powinien być dostępny z poziomu klawiatury.
Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy dana funkcja wymaga wprowadzenia informacji przez użytkownika w oparciu o ścieżkę ruchów.
Pułapki klawiaturowe
Nie może być sytuacji, w której użytkownik strony poruszając się po elementach aktywnych przy użyciu jedynie klawiatury, nie ma możliwości przejścia do kolejnego elementu aktywnego (pułapka klawiaturowa).
Jednoznakowe skróty klawiaturowe
Należy unikać implementowania jednoznakowych skrótów klawiaturowych.
Kryteria sukcesu WCAG dla kontrastu
Na podstawie autoryzowanego tłumaczenie na język polski.
Kryteria sukcesu - definicja.
WCAG 2.1, kryterium sukcesu: 2.1.1 Klawiatura (poziom A)
Wszystkie funkcjonalności w treści są obsługiwane za pomocą interfejsu klawiatury, bez wymogu określonego czasu użycia poszczególnych klawiszy, z wyjątkiem sytuacji, kiedy dana funkcja wymaga wprowadzenia informacji przez użytkownika w oparciu o ścieżkę ruchów, a nie w oparciu o punkty końcowe wejścia.
WCAG 2.1, kryterium sukcesu: 2.1.2 Bez pułapki na klawiaturę (poziom A)
Jeśli fokus klawiatury można przemieścić do danego komponentu treści za pomocą interfejsu klawiatury, to może on być z niego usunięty również za pomocą interfejsu klawiatury, a jeśli wymagane jest użycie czegoś więcej niż tylko strzałek, tabulatora lub innych standardowych metod wyjścia, użytkownik musi otrzymać odpowiednią podpowiedź, w jaki sposób usunąć fokus z danego komponentu.
WCAG 2.1, kryterium sukcesu: 2.1.4 Jednoznakowe skróty klawiaturowe (poziom A)
Jeśli skrót klawiaturowy jest zaimplementowany w treści tylko przy użyciu jednego znaku (litery, w tym wielkiej i małej, cyfry lub symbolu), to przynajmniej jedno z poniższych jest prawdziwe:
- Wyłączanie: Istnieje mechanizm wyłączania skrótu;
- Mapowanie: Istnieje mechanizm zmiany mapowania skrótu w celu użycia jednego lub więcej niedrukowalnych znaków klawiatury (np. Ctrl, Alt, itp.);
- Aktywny tylko po otrzymaniu fokusu: Skrót klawiaturowy dla komponentu interfejsu użytkownika jest aktywny tylko wtedy, gdy ten komponent ma fokus.